با تغذیه سالم به پیشواز تناسب اندام بروید .

تناسب اندام

اکثر مردم فکر می کنند تناسب اندام یعنی داشتن کمری باریک ، اما اینطور نیست ، بلکه به معنی سلامت و عملکرد بهتر قلب ، شش ها ، ماهیچه ها و دیگر اعضای بدن است. چاقی زیاد باعث مرگی زودرس می شود و لاغری زیاد باعث مشکلاتی مانند : سوء تغذیه ، کاهش قدرت سیستم ایمنی ، پوکی استخوان ، ناباروری و کم بود ویتامین از خطرارت لاغری زیاد است . ما در مجله بهارمگ ، قراره در مورد تغذیه سالم برای تناسب اندام بیشتر صحبت کنیم ، با ما همراه باشید .

۱۰ نکته ی تغذیه سالم

۱ـ امروز بیایید یک میوه جدید را امتحان کنید ، میوه ای بدون شکر . خیلی از افراد چاق معمولا علاقه ای به میوه ندارند که این امری غلط است ، انسان روزانه باید مقداری میوه مصرف کند که بیشتر توصیه می شود از موز و سیب در روز استفاده شود .

۲ـ روزانه حداقل بین ۶ تا ۸ لیوان اب خالص بنوشید . یک بطری اب را پر کنید و در دسترس قرار دهید تا روزانه مصرف اب بدن شما تامین شود ، اگر اب در دسترس شما باشد خوردن غذاهای اضافی را رها می کنید .

۳ـ حداقل روزی یک فنجان سبزیجات غیر نشاسته ای مصرف کنید . قبل از وعده ها اصلی غذایی از سالاد استفاده کنید .

۴ـ حداقل ۱ یا ۲ فنجان شیر بدون چربی بنوشید می توانید شیر را به همراه غلات یا در قهوه در هنگام پخت غذا به کار برید .

۵ـ در هر وعده چند قاشق از غذایتان را در بشقاب باقی بگذارید ، یا قبل لز شروع غذا تعداد قاشق های مورد استفاده خود را بشمارید .

۶ـتمامی نوشیدین هایی که حاوی کالری است در لیوان ۲۴۰ میلی لیتری مصرف کنید حد اکثر یک بار در هفته بنوشید .

۷ـ از اجیل خام در میان وعده استفاده نمیایید چون در اجیل چربی های مفید وجود دارد .

۸ـ حد اکثر ۱ ساعت بعد از بیدار شدن صبحانه بخورید این صبحانه شامل یک فنجان شیر کم چرب همراه با یک غلات سبوس دار .

۹ـ  در هفته حتما یک یا دو بار ماهی مصرف کنید ، در پخت ماهی ارد سوخاری به کار نبرید .

۱۰ـ در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنید تا تناسب اندام داشته باشید ، از سایر غذاهای غنی از پروتئین مثل لوبیا یا غذای تهیه شده از سویا یا لبنیات کم چرب استفاده کنید .

چند نکته ی تناسب اندام

اکثر مردم روزهای شلوغ دارند و وقت ورزش را ندارند ، اما روزانه تقریبا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه تحرک به قوی تر ، متناسب تر و ریلکس تر شدن بدن کمک می کند . اگر در روز وقت تمرین های وقت گیر را ندارید از تمریناتی که به ان تحرکات می گویند اهمیت بیشتری بدهید ،این واحد های کوچک ورزشی گردش خون را تحریک کرده و کالری می سوزانند . تحرکات روزانه : اگر در پشت میز کار هستید بلندشید و کمی قدم بزنید. پیاده و یا با دوچرخه به خرید بروید . از کارهای خانه برای تمرین دادن به بدنتان و تناسب اندام استفاده کنید . حداقل یک بار در روز مسافت کوتاهی را با سرعت زیاد راه بروید. همیشه از پله بالا بروید.

کالری های بی کیفیت

بعضی از مواد غذایی یعنی خوراکی هایی که مواد مغذی و ارزش غذایی پایین دارند و دشمن تناسب اندام هستند . کالری های بی کیفیت عبارتند از : سوسیس ، بیکن ، کیک ، پنیر ، کوکی ، دونات ، زولبیا ، بامیه ، نوشیدنی های انزژی زا ، نوشیدنی های میوه ای ، بستنی ، پیتزا ، نوشابه و خوراکی های سرخ کردنی است . این کالری ها همان مواردی است که از قند و چربی های مضر دریافت می کنید .

کالری های با کیفیت

بر اساس ویژگی های جسمی هر فرد گروه های غذایی تعریف شده است و هیچ وقت رژیم گیرنده را گرسنه نگذارد ، تحمل گرسنگی یکی از مهمترین زمینه های شکست در رژیم است . یکی دیگر از نکات مهم کیفیت کالری های مصرفی شما است ، که بیشترین کالری های مواد غذایی از خوراکی ها تامین شده است عبارتند از : میوه های تازه ، سبزیجات تازه ، غلات کامل ، حبوبات ، اجیل ها و پروتئین بدون چربی است .

بهترین راه برای دست یابی به تناسب اندام باید مواد مغذی بدن به خود جذب کند تا شما توانایی رژیم گرفتن را داشته باشید ، ما باهم در مجله بهارمگ بررسی کردیم که کالری های مفید و مضرر بهتر است در مصرف انها دقت فراوانی داشته باشید تا به تناسب اندام برسید . سپاس از همراهی شما .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.